Flag_of_Russia.svg.png

Dear friends,

Today, on the first day of spring, the International Competition of Young Ballet Dancers "Anna Pavlova 2021" ends. On

behalf of the members and the Head of the jury, we congratulate all the participants on their wonderful performances – you have really impressed us! It's amazing that in the time of the epidemic, you were all able to keep in great shape, as well as keep love and dedication to the art of ballet.

The scoring of the first competition day - the "classical dance" category - has ended. 79 participants aged from 5 to 20 years from all over the world made this day unforgettable for everyone!

The results of the competition Day-1 (DAY-2 RESULTS WILL BE POSTED TOMORROW, TUESDAY 2 MARCH!):

 

MINI-KIDS

Video

Subgroup  A

 

1st place ---------------------

 

2nd place   - Oleneva Sofia 84 - Moscow, Russia

 

3rd place ---------------------

 

Zoom

Subgroup B

 

1st place ---------------------

 

2nd place   - Shumaylova Margarita 83,2 – Prague, Czech Republic

 

3rd place ---------------------

 

PRE COMPETITIVE

Video

Subgroup B

 

1st place   - Vasilenko Sofia 96 - Rostov-on-Don, Russia

1st place   - Veronika Skorikova 94 – Simferopol, Russia

 

2nd place   - Zuzina Alena 90,25 - Rostov-on-Don, Russia

2nd place   - Ruskova Natali 90,1 – Varna, Bulgaria

 

3rd place   - Chuklanova Arina 87,2 - Rostov-on-Don, Russia

3rd place   - Nekrasova Polina 80.6 - Rostov-on-Don, Russia

 

The title of the diploma winner of the competition - Marchant Maude 77,7 - Belgium

 

Zoom

Subgroup B

 

Mini Gran Prix “Hope Award” – Hromei Anastasia 97,84 – Iassy, Romania

 

1st place   - Zaytseva Katrina 88.1 – Prague, Czech Republic

 

2nd place   - Shumaylova Elizaveta 83 - Prague, Czech Republic

 

3rd place -----------------------

 

 

Category " Classical / Folk-stage dance»

 

1st place    - Opilkina Karina 93,4 – Saint Petersburg, Russia

 

2nd place   - Anastasia Zotova 84 – Moscow, Russia

 

3rd place -------------------------------

 

JUNIOR

Video

Subgroup A (on pointe shoes)

 

1st place   - Van der Plas Josephine 92,3 – The Hague, The Netherlands

1st place   - Braykova Radost 92 – Sofia, Bulgaria

 

2nd place   - Victoria Sinitski of 83.5 - The Hague, The Netherlands

2nd place   - Kolsters Daniella 83.4 - The Hague, The Netherlands

 

3rd place   - Buizer Valerie 80.6 - The Hague, The Netherlands

 

Subgroup B

 

1st place   - Alisa Ostashova 92.7 – Moscow, Russia

 

2nd place   - Van Camp Margo 88.6 - Belgium

2nd place   - Mohylova Laura 87.58 – Olomouc, Czech Republic

2nd place   - Kolsters Daniella 86.7 - The Hague, The Netherlands

2nd place   - Harvanova Karolina 86.7 - Olomouc, Czech Republic

2nd place   - Pavlich Alzbeta 86,5 - Prague, Czech Republic

2nd place   - Sinitski Victoria 86,13 - The Hague, The Netherlands

 

3rd place   - Sarsatskich Milla 85,2 – Antwerp, Belgium

3rd place   - Mukhortova Nelli 85.09 – Solingen, Germany

 

2nd place    - Janouch Alex  (male) 87,1 – Prague, Czech Republic

 

The title of the diploma winner of the competition – Kamilla Kostrikina 83,84, Filipkova Rebeka 83,5, Zdrakich Sofia 81,2

 

Zoom

Subgroup B

 

1st place ------------------------------

 

2nd place   - Baragau Karina Ioana is 87.9 – Iassy, Romania

2nd place   - Cavaleri Ainhoa 87 - Belgium

 

2nd place -----------------------------

 

MIDDLE

Video

Subgroup A (on pointe shoes)

 

1st place   - Cuevas Sofia 97,42 – Guadalajara, Mexico

 

2nd place   - Bielykh Elizaveta 95,75 – Kyiv, Ukraine

2nd place   - Vanden Driessche Ann-Sophie 95,34 - Belgium

2nd place   - Campeanu Iulia 95,17 – Bucharest, Romania

2nd place   - Buitenhuis Alisa 95-USA

 

3rd place   - Potecea Ana-Maria 94.84 – Bucharest, Romania

3rd place   - Naumenko Sofia 94,5 – Kyiv, Ukraine

3rd place   - Fishman Maayan 92,6 – Jerusalem, Israel

 

The title of the diploma winner of the competition subgroup A - Del Mastro Ilenia Antonia 90,5, Zavyalova Iana 90,3, Rosoiu Denisa 90,25

 

The title of the diploma winner of the competition subgroup B - Longour Valentine 89,25

 

The title of the diploma winner of the competition (male) - Politsan Maxim 87,6, Mizrachi Omer 84,5

 

Zoom

Subgroup A

 

1st place   - Du Bois Amber 95,17 - Belgium

 

2nd place   - Hovens Damar 90,59 - Belgium

 

3rd place   - Moors Lotte 89.5 - Belgium

 

The title of the diploma winner of the contest - Defoin Charlotte 88,17, Sermon Milla 87,17

 

SENIOR

Video

 

1st place   - De Boeck Evi 97,6 - Belgium

1st place   - Veronika Lobanova 97.1 – Perm State Ballet School, Russia

 

2nd place   - Mauro Maelie 95,52 - France

2nd place   - Levi Noa 95.5 – Jerusalem, Israel

2nd place   - Karp Shai 95,5 – Jerusalem, Israel  

2nd place   - Nunez Mendez Paula Sabina 94,8 – Guadalajara, Mexico

 

3rd place   - Sherman Ariel 93.75 - Jerusalem, Israel

3rd place   - Elizaveta Kuznetsova 93.5 Mari-El, Russia

3rd place   - Hallel Zvili 93,5 - Jerusalem, Israel

3rd place   - Cohen Talia 92,13 - Jerusalem, Israel

 

2nd place (male) - Nissim Tal 91.75 - Jerusalem, Israel

 

The title of the diploma winner of the contest – Lin Jia-Ying 90,6, Peleg Mor 90

 

Zoom

 

1st place -----------------------------

2nd place -----------------------------

 

3rd place-Sermon Noa 89,8 - Belguim

3rd place - Vekeman Manon 86,5 – Belgium

 

Important information:

The contestants who took part in the competition in real-time Zoom (live performance) could not re-shoot again and again their videos, fix mistakes and submit their best video, and performed their dances (variations) "live" in their homes, apartments, because of Covid-19, or in ballet studios, if it’s possible. For such contestants, the possibility to receive the first place may begin after 88 points  and higher, according to the decision of the Head of the competition jury (usually the possibility of obtaining the first place is considered starting from 90 points and higher).

Video competition - below 80 points in the age groups Mini-kids, Pre-competitive, Junior, there is no possibility to get the title of the diploma winner of the competition (by the decision of the jury).

Video competition - in other age groups, the title of the diploma winner of the competition can be obtained by the decision of the Head of the jury for the score as close as possible to 90 points (the exception is boys who need to be encouraged in ballet).

 

PLEASE CONTACT US BY EMAIL  russianballetnl@gmail.com TO RECEIVE YOUR PRIZE AND DIPLOMAS WINNERS CERTIFICATES.

 

All additional internships - prizes will be posted on this web site during the week.

Information about our summer intensive programs: St. Petersburg, Prague, The Hague, will be published soon.

Our sites:

www.annapavlovafoundation.com

www.annapavlovacontest.com

www.russianballetacademy.nl

_____________________

Dear friends,

The results of the IBC “Anna Pavlova 2021”

Day – 2 - various dance categories:

 

 

ACROBATIC DANCE

MINI-KIDS

Video

 

1st place - Oleneva Sofia 95.4 - Moscow, Russia

 

2nd place --------------------

 

3rd place ---------------------

 

MIDDLE

Video

 

1st place - Burova Eva 97,6 - Bulgaria

 

2nd place - Alena Shapkina 96 – Moscow, Russia

 

3rd place ---------------------

 

                                                     

MODERN DANCE

 

PRE COMPETITIVE

Zoom

 

1st place - Hromei Anastasia 97.84 – Iassy, Romania

 

2nd place -----------------------

 

3rd place -----------------------

 

Diploma winner of the competition in the category "modern dance" – Zaytseva Katrina 86,13 – Prague, Czech Republic

 

JUNIOR

Video

 

1st place - Mukhortova Nelli 96 – Solingen, Germany

 

2nd place - Lubansu Zeina 92,5 - Belgium

 

3rd place - Braykova Radost 90.7 – Sofia, Bulgaria

3rd place - Anastasia Gukova 90-Rostov-on-Don, Russia

 

The title of the diploma winner of the competition in the category "modern dance" - Mohylova Laura 89, Buizer Valerie 86,63, Harvanova Karolina 86,2

Zoom

1 place ----------------------

2 place -----------------------

3rd place - Cavaleri Ainhoa 90.7 – Belgium

 

MIDDLE

Video

 

1st place - Naumenko Sofia 98 – Kyiv, Ukraine

 

2nd place - Vanden Driessche Ann-Sophie 96,5 - Belgium

 

3rd place - Potecea Ana-Maria 92,3 – Bucharest, Romania

3rd place - Rodriguez Valeria 92.25 – Guadalajara, Mexico

 

The title of the diploma winner of the competition in the category "modern dance" - Mohylova Lea 87,5

 

Zoom

 

1st place - Du Bois Amber 96.86 - Belgium

 

2nd place - Moors Lotte 92,9 – Belgium

 

3rd place -----------------------------

 

SENIOR

Video

 

1st place - Gracia Johana 97.86 – Guadalajara, Mexico

 

2nd place - De Boeck Evi 96,3 - Belgium

 

2nd place - Nissim Tal (male) 95.63 – Jerusalem, Israel

 

3rd place -----------------------------------

 

 

Zoom

 

1st place - Vekeman Manon 94,1 - Belgium

 

2nd place - Sermon Noa 93, 7-Belgium

 

3rd place -------------------------------

 

 

CATEGORY "OPEN SOLO”

 

JUNIOR

Video

 

1st place -----------------------

 

2nd place - Van der Plas Josephine 92.67 – The Hague, The Netherlands

 

3rd place - Kolsters Daniella 91.84 – The Hague, The Netherlands

 

The title of the diploma winner of the competition in the category "open solo" - Buizer Valerie 88.13

 

Zoom

 

1st place -----------------------------

 

2nd place -----------------------------

 

3rd place ----------------------------

 

The title of the diploma winner of the competition in the category "open solo" - Cavaleri Ainhoa 88.6, Couteau Elinor 86.2

 

 

MIDDLE

Video

 

1st place - Cuevas Sofia 96.1 – Guadalajara, Mexico

 

2nd place ---------------------------------

 

3rd place - Zavyalova Iana 90,25 – The Hague, The Netherlands

 

The title of the diploma winner of the competition in the category "open solo" – Longour Valentine 89.67 and Van Melckebeke Yintse 89.1

 

Zoom

 

1st place - Du Bois Amber 94,7 - Belgium

 

2nd place - Moors Lotte 92,3 - Belgium

 

3rd place - Hovens Damar 89,4 – Belgium

3rd place - Sermon Milla 89 – Belgium

 

The title of the diploma winner of the competition in the category "open solo" - Defoin Charlotte 87.1

 

SENIOR

Video

 

1st place ---------------------------------

 

2nd place - De Boeck Evi 94,1 - Belgium

 

3rd place --------------------------------

 

 

Zoom

 

The title of the diploma winner of the competition in the category "open solo" – Sermon Noa 88.2, Vekeman Manon 87.7, Lipp Annaliisa 84.9

 

 

CHARACTER DANCE

 

JUNIOR

Video

 

1st place -----------------------

 

2nd place - Kolsters Daniella 91,25 – The Hague, The Netherlands

 

3rd place - Van der Plas Josephine 90.75 – The Hague, The Netherlands

 

 

MIDDLE

Video

 

1st place -----------------------

 

2nd place -----------------------

 

3rd place -----------------------

 

 

SENIOR

Video

 

1st place -----------------------

 

2nd place -----------------------

 

3rd place - Kosova Veronika 90,3 – Moscow, Russia

 

 

PAS-DE-DEUX

 

MIDDLE/SENIOR

Video

 

1st place -----------------------

 

2nd place - "Diana and Acteon" 93.5 – Guadalajara, Mexico

2nd place - "Le Corsaire" 92,25 – Jerusalem, Israel

 

3rd place -----------------------

 

ENSEMBLES

 

2 – 4 PARTICIPANTS

 

PRE-COMPETITIVE

Video

 

1st place - Pizzicato "Silvia" 96.7 - Rostov-on-Don, Russia

 

2nd place - "Dance of little swans" 94,5 - Rostov-on-Don, Russia

 

3rd place - "Keepers of the Fire" 93 - Rostov-on-Don, Russia

 

 

JUNIOR

Video

 

Diploma winner of the competition in the category "ensembles” – "Little cherries"  89,7 – Olomouc, Czech Republic

 

 

SENIOR

Video

 

1st place - "Pearls" 97.88 – Perm, Russia

1st place - "Pizzicato" 97.63-Perm, Russia

1st place - "Pearls" 97.5 – Guadalajara, Mexico

 

2nd place ------------------------------

 

3rd place -------------------------------

 

 

MIDDLE/SENIOR

Video

 

Folk-stage dance

 

Diploma winner of the competition in the category "ensembles – folk-stage dances ” – " Aragonese jota" 87,25 – Moscow, Russia

 

 

5 and MORE PERFORMERS

 

PRE-COMPETITIVE

Video

 

1st place - "Lively Garden" 94.7 - Rostov-on-Don, Russia

 

2nd place ------------------------------

 

3rd place ------------------------------

 

 

MIDDLE/ SENIOR

Video

 

1st place - "Spanish Capriccio" 97,25 – Jerusalem, Israel

 

2nd place ------------------------------

 

3rd place ------------------------------

 

 

CATEGORY "BALLET CLIP-Mini ballet film”

 

MIDDLE/ SENIOR

Video

 

1st place - "Crown Performance" 99,25 – Jerusalem, Israel

 

2nd place ------------------------------

 

3rd place ------------------------------

 

 

Important information:

The contestants who took part in the competition in real-time Zoom (live performance) could not re-shoot again and again your video, fix errors and submit your best video, and performed their dance numbers (variations) "live" in their home, apartments, for Kovida, or ballet studios, the laws of the country. For such contestants, the possibility of obtaining the first place can start from 88 points and higher, according to the decision of the Chairman of the competition jury (usually the possibility of obtaining the first place is considered starting from 90 points and higher).

Video competition - below 80 points in the age groups Mini-kids, Pre-competitive, Junior, there is no possibility to get the title of a diploma winner of the competition (by the decision of the jury).

Video competition - in other age groups, the title of a diploma winner of the competition can be obtained by the decision of the Head of the jury for an score as close as possible to 90 points (the exception is boys who need to be encouraged in ballet).

 

PLEASE CONTACT US BY MAIL www.russianballetnl@gmail.com

 AND WE WILL SEND YOU YOUR DIPLOMAS OF THE WINNERS AND PRIZE WINNERS OF THE COMPETITION BY E-MAIL.

 

All additional internship prizes will be posted on this site during the week.

Information about our summer intensive programs( St. Petersburg, Prague, The Hague) will be published soon.

Our sites:

www.annapavlovafoundation.com

www.annapavlovacontest.com

www.russianballetacademy.nl

www.ballet-school-ru-nl.com

  • YouTube - White Circle
  • Facebook - White Circle