• YouTube - White Circle
  • Facebook - White Circle

The highest score is 100 points

 

If the gap between scors of two members of the Jury more than 10 points - the highest and lowest score cancelled

 

If the score of the contestants within one point - the place could be divided by the decision of the head of the Jury

 

The first prize could claim those contestants whose scores above 90 points

GRAND PRIX - Jerusalem ballet school, Israel

 

JUNIOR AGE DIVISION CLASSICAL SOLO:

 

1 place ----------------------------

 

2 place – ZAVYALOVA IANA (Academy of classical Russian Ballet St. Petersburg/The Hague/ Rotterdam) – 89, 84

                  SOLTANI NINA (Academy of classical Russian Ballet St. Petersburg/The Hague/ Rotterdam) – 89,166

 

3 place - KORSHUNOVA MARIA (Academy of classical Russian Ballet St. Petersburg/The Hague/ Rotterdam) – 85,84

 

 

MIDDLE AGE DIVISION CLASSICAL SOLO:
 

1 place – MOROZOVA POLINA (Academy of classical Russian Ballet St. Petersburg/The Hague/Rotterdam, Russia/The Netherlands) – 90,123

 

2 place – MERZLYAK KEREN (Jerusalem ballet school, Israel) – 85,437

                 YUKSEL ECEM  (Turkey) – 85,29

 

3 place – DANA LEMPERT (Jerusalem ballet school, Israel) – 84,125

                SARA LEMPERT (Jerusalem ballet school, Israel) – 84,125

 

 

SENIOR AGE DIVISION CLASSICAL SOLO:

 

1 place –  ZATEIKIN ANAEL (Jerusalem ballet school, Israel) – 90,375

                   LAPIDUS MIRI (Jerusalem ballet school, Israel) – 90,45

 

2 place – LUBIN FANNY (Jerusalem ballet school, Israel) – 86,915

                  BUZZI GLORIA (Scuola Danza Accademia, Italy, Milan) – 86,81

                  TABAROVSKAYA KRISTINA (Moscow, Russia) – 86,56

 

3 place – NAVON ADI (Jerusalem ballet school, Israel) – 82,875

                  MIZRACHI SAHAR (Jerusalem ballet school, Israel) – 82,06

 

 

MEN CLASSICAL SOLO:

 

2 place – GIROLETTI SIMONE (Scuola Danza Accademia, Italy, Milan) – 87,459

                  LERNER AVI (Jerusalem ballet school, Israel) – 87,751

                  VERMEULEN DAVID (Academy of classical Russian Ballet St. Petersburg/The Hague/ Rotterdam) – 87,25

 

 

 

MODERN SOLO:

 

1 place – ZATEIKIN ANAEL (Jerusalem ballet school, Israel) – 94,58

 

2 place – GIROLETTI SIMONE (Scuola Danza Accademia, Italy, Milan) – 91,375

 

3 place – ZANDBERG LILACH (Jerusalem ballet school, Israel) – 88,416

 

3 place – LAPIDUS MIRI (Jerusalem ballet school, Israel) – 88,66

 

 

         

PAS-DE-DEUX:

 

1 place  - DON QUICHOTTE (Academy of classical Russian Ballet St. Petersburg/The Hague/ Rotterdam) – 93,88

 

2 place – LA SILFIDE (Jerusalem ballet school, Israel) – 92,88

 

3 place – FLAME OF PARIS (Jerusalem ballet school, Israel) – 90,75

 

 

ENSEMBLES JUNIOR GROUP:
 

1 place – ELEMENTARY (ASD Accademia di Danza e Spettacolo, Italy) – 90,125

 

2 place – CLOWNS from NUTCRACKER (Academy of classical Russian Ballet St. Petersburg/The Hague/ Rotterdam) - 89

 

                    DWARFS from SNOW WHITE (Academy of classical Russian Ballet St. Petersburg/The Hague/ Rotterdam) – 88,5

 

3 place – CHICKENS (Academy of classical Russian Ballet St. Petersburg/The Hague/ Rotterdam) – 86,33

 

 

ENSEMBLES MIDDLE AND SENIOR GROUP CLASSICAL DANCE:

 

1 place – OCEAN AND PEARLS (Jerusalem ballet school, Israel) - 90

 

2 place – WALSE of SNOWFLAKES (Jerusalem ballet school, Israel) – 86,125

 

3 place – VARIATION from ESMERALDA (Jerusalem ballet school, Israel) – 81,75

 

 

ENSEMBLES MIDDLE AND SENIOR GROUP CONTEMPORARY DANCE:

 

 

1 place – KALUMA (Jerusalem ballet school, Israel) – 90,25

 

2 place – WAVE DROPS (Jerusalem ballet school, Israel) – 89,33

 

CHOREOGRAPHY:

 

1 place – “BOLERO” – 86,5

 

2 place – “DOUBLE FACE” - 86


3 place – “LIFE” – 84,25

 

 

 

HOPE AWARD diploma, name of diploma winner –

 

BARMENKOVA ELIZAVETA  (Academy of classical Russian Ballet St. Petersburg/The Hague/ Rotterdam)

 

SPECIAL DIPLOMA of IBC «ANNA PAVLOVA 2016» for acrobatic dance, name of diploma winner –

 

BOGDANOVA TATIANA (Russia, Moscow)